Nieżyt nosa – katar – dolegliwość dobrze znana dużym i małym, a szczególnie uciążliwa dla rodziców małych dzieci.

Sezon jesienno-zimowy sprzyja chorobom i skutecznie spędza sen z powiek rodzicom dzieci chodzących do żłobka lub przedszkola. Maluchy, zanim zbudują swoją odporność, szybko łapią infekcje od innych dzieci, a rodzice w następstwie dwoją się i troją, by swoim pociechom ulżyć.

Jakie są najbardziej polecane sposoby? Przeczytajcie sami.

1.Woda morska – ma bardzo prosty skład oraz nie powoduje skutków ubocznych.

Na rynku dostępne są roztwory hiper- i izotoniczne. Pierwszy charakteryzuje się wyższym stężeniem chlorku sodu, przez co nadmiar płynu z obrzękniętej błony śluzowej przenika do jamy nosowej. Ma działanie udrażniające i oczyszczające nos, Hipertoniczna woda morska jest polecana raczej dzieciom starszym.

Roztwór izotoniczny ma takie samo stężenie osmotyczne, jakie panuje w organizmie człowieka, ma więc szczególne właściwości nawilżające śluzówkę. Również oczyszcza nos z zanieczyszczeń oraz drobnoustrojów chorobotwórczych (*polecana także przy alergiach – wypłukuje alergeny J). Może być stosowana od pierwszych dni życia.

Warto wspomagać się wodą morską przed i po odciąganiu kataru za pomocą aspiratora – zapobiega wysuszaniu śluzówki.

2. Maść majerankowa – tani preparat o prostym składzie, można go też przygotować w domu.

Charakteryzuje się właściwościami przeciwzapalnymi i przeciwdrobnoustrojowymi. Maść stosuje się tylko zewnętrznie, smarując okolice nosa, gdyż w kontakcie z błoną śluzową utrudnia naturalny ruch rzęsek, mających oczyszczać jamę nosową z wirusów i bakterii.

U dzieci aplikację powtarza się 2-4 razy dziennie. Ciepło skóry wpływa na uwolnienie z maści olejków eterycznych, które z każdym oddechem wnikają do nosa. Działają ściągająco, zmniejszają obrzęk i ułatwiają przepływ powietrza.

Maść majerankowa może być stosowana w każdym wieku, jednak u najmłodszych warto skonsultować to wcześniej z lekarzem oraz zwrócić uwagę, by maść nie dostała się do nosa lub oczu, gdyż może je podrażnić.

Nie należy używać preparatu w przypadku uczulenia na majeranek oraz nie wystawiać posmarowanych miejsc na działanie promieni słonecznych, gdyż mogą powstać przebarwienia.

3. Inhalacje z soli fizjologicznej – bezpieczny i sprawdzony sposób wspomagający walkę z infekcjami układu oddechowego.

Zabieg polegający na wdychaniu pary. Ma na celu intensywne nawilżenie błony śluzowej nosa i pomaga pozbyć się zalegającej wydzieliny. Częstotliwość inhalacji należy skonsultować z lekarzem, u dzieci najczęściej są to 2-3 razy dziennie po 5-10 min. U najmłodszych dzieci warto wykonywać nebulizację – rodzaj inhalacji, w którym roztwór wodny jest przekształcany w „mgiełkę” i jest delikatniejszy od tradycyjnej pary.

Starcie z katarem pomaga wygrać również częste podawanie płynów, utrzymywanie odpowiedniej temperatury pomieszczeń – ok. 20 °C oraz ich wietrzenie.

Przy braku innych objawów i dobrym stanie ogólnym dziecka katar nie powinien być przeszkodą do wychodzenia na spacer lub kąpieli.

autorka tekstu

Magdalena – żona, dietetyczka, edukuje dużych i małych jak jeść zdrowo, misjonarka (Tanzania), kocha podróże i spacery.