Do której grupy należysz?

Są osoby, które bardzo dobrze znają stan swoich finansów. Dokładnie wiedzą ile pieniędzy mają w portfelu, na koncie lub lokacie, kiedy zbliżają się terminy różnych płatności i na ile mogą sobie w danym miesiącu pozwolić. Niektórzy zbierają wszystkie paragony i zapisują wydatki.

Są też tacy, którzy nie będą potrafili tak precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie: „ile masz pieniędzy?”. Nie liczą środków, które noszą przy sobie lub ile mają odłożone, nie przejmują się paragonem w sklepie. I nie chodzi tu o to, że są bardziej rozrzutni lub nierozważni. Raczej po prostu „mają głowę” do innych spraw.

W której grupie bardziej się odnajdujesz? A w jakiej wolisz być?

Należałam do osób, które nie wiedziały jaką sumę mają w portfelu i marzyłam o tym, aby kontrolować swoje wydatki. Małymi krokami zaczęłam wprowadzać nawyki dotyczące zarządzania swoimi finansami. Nauczenie się oszczędzania nawet niewielkich kwot, które wpadają do domowego budżetu, to wielka sztuka.

Mamy teraz czasy, kiedy chyba u każdego włączył się tryb ekonomiczny. Jesteśmy bardziej ostrożni w kwestii wydatków, każdy zakup wolimy przemyśleć dwa razy przed podjęciem decyzji. Coraz częściej pojawia się temat oszczędności. Mówi się, że powinniśmy odkładać 10% naszych miesięcznych przychodów.

Każda rodzina ma swój sposób na budowanie poduszki finansowej. Przede wszystkim trzeba to ustawić wysoko w priorytetach i konsekwentnie realizować. Jednak czasem, mimo bardzo skrupulatnych wydatków z kartką i notesem, ledwo wiążemy koniec z końcem. A co dopiero mówić o oszczędzaniu! Co wtedy zrobić?

Staram się budować nawyk oszczędzania u siebie i u moich dzieci.

Był czas, kiedy wkładałam pieniądze do kopert opisanych konkretnym przeznaczeniem np.: jedzenie, czynsz, szkoła itp. Na pewno są jeszcze takie osoby, które pamiętają zakładanie książeczek mieszkaniowych dla dzieci, niektórzy wykupują polisy posagowe (teraz polisy są modne na prezent). Obecnie dostępnych jest sporo elektronicznych rozwiązań pomagających zarządzać swoimi finansami. Od mojego dorosłego syna nauczyłam się korzystać z aplikacji ściągniętej na telefon – mam ją zawsze pod ręką i dzięki temu mogę szybko wprowadzać wszystkie wydatki. Oprócz rozwiązań elektronicznych mamy też wiele pozycji książkowych, dla dzieci i dorosłych, dotyczących oszczędzania.

Warto mieć otwartą głowę na testowanie różnych metod zarządzania finansami. Wybieraj te, które będą pasowały do Twojego stylu życia. Często drobne zmiany mogą przynieść duży efekt. Budowanie nawyku trwa (18-254 dni). Ważna jest regularność i konsekwencja, ale czego się nie robi dla większego komfortu życia.

autorka tekstu

Alicja – aktywna mama po 50-tce, liderka wspierająca kobiety w rozwoju biznesowym i osobistym, zapalona rowerzystka.