Marzy Ci się cudowna, spokojna, pełna pysznego jedzenia Wielkanoc? Aby mogła być dokładnie taka, warto zadbać o różne sprawy wcześniej, żeby nie musieć się nimi zajmować, kiedy przyjdzie czas świętowania. Również po to, aby nie padać na nos i faktycznie celebrować te piękne dni.

Plan porządków wiosennych

Po zimie z pewnością każdy z wielką radością schowa czapki, szaliki czy kozaki. Może w tym roku sięgniesz po etykiety/naklejki i opiszesz segregowane rzeczy, aby zachować z nich ład i porządek? 

Świetnym sposobem, na bezpieczne przechowywanie z dodatkowym elementem minimalizacji zajmowanego miejsca, są worki próżniowe.

Wiosenne słońce, poza dodaniem nam energii, wyciąga na wierzch stan naszych okien. Jeśli planujesz ich mycie, pomyśl o podzieleniu pracy na kilka dni, aby nie przemęczyć swojego ciała. Rozejrzyj się też wokół, kto z domowników mógłby Ci w tym pomóc.

Jeśli podzielisz prace porządkowe na kilka dni i kilka osób, nikt nie poczuje się zbytnio przeciążony.

Kartki świąteczne

Jeśli wysyłasz kartki świąteczne, już teraz stwórz listę, do kogo w tym roku chcesz napisać. Przygotuj je sama (bardzo Ci polecam własnoręcznie przygotowane kartki) lub kup gotowe. 

Zerknij w kalendarz, kiedy muszą zostać wysłane, aby dotarły na czas do odbiorcy.

Wysyłanie kartek świątecznych to piękny zwyczaj pokazywania innym, że są dla nas ważni.

Prezenty od zająca

Jeśli praktykujesz obdarowywanie bliskich prezentami, przygotuj listę osób do obdarowania oraz propozycję podarunków (prezenty własnoręcznie wykonane mają podwójną głębię). Może w tym roku, zamiast czekoladowych zajączków, wykonasz samodzielnie domowe czekolady?

kartki wielkanocne, czekoladowe jajka

Dekoracje

Zajrzyj do spiżarni, piwnicy i strychu w poszukiwaniu dekoracji wiosennych. W tym czasie pięknie dekorują dom bratki, tulipany czy gałązki z pączkami, zerwane w ogrodzie czy parku. Przemyśl, jak będzie wyglądał Twój świąteczny stół. Sprawdź, czy masz odpowiednią zastawę świąteczną.

Lista dań i lista zakupów

Przygotowując listę wielkanocnych dań sięgnij po ulubione i sprawdzone przepisy, ale też po nowości, którymi zaskoczysz swoich bliskich. Weź pod uwagę, że często planując przyjęcie, wybieramy zbyt wiele dań, które ostatecznie lądują w koszu. W tym roku zrób rozsądny plan tak, aby nie kończyć świąt z poczuciem marnotrawstwa.

Wiele rzeczy można przygotować wcześniej tak, aby nie zostawiać zbyt dużo pracy na jeden dzień (zakwas, chrzan, pasztet czy mazurek).

barwienie jajek wielkanoc

Zaplanuj wspólny czas

W ferworze walki o piękny stół, nie zapomnij o czasie na odpoczynek. 

Wielkanoc to cudowna okazja do spędzenia większej ilości czasu z rodziną. Zastanów się, jak chciałabyś go spędzić.

Jeśli pogoda dopisze, możecie wybrać się na rodzinny spacer do parku, ogrodu botanicznego, czy nad jezioro.

Przy deszczu sprawdzą się planszówki.

Jestem pewna że dzięki pewnej dawce uważości i organizacji tegoroczne Święta dla Ciebie i dla mnie będą wspaniałe.

autorka tekstu

Sylwia – mama 4 dzieci, manager, miłośniczka zdrowej kuchni. Maluje po godzinach.