Na rozwój dziecka składają się różne etapy.

Bardzo ważnym okresem jest rozszerzanie diety.

Od czego zacząć? Skąd mam wiedzieć, że moje dziecko jest gotowe? Te i inne pytania często towarzyszą mamom na początku tego czasu. Czasami jednak łatwo zgubić się w natłoku informacji. Producenci żywności dla dzieci mówią jedno, rodzina i koleżanki drugie, lekarz trzecie…

Na co więc rzeczywiście zwrócić uwagę? Na dziecko!

Polskie i zagraniczne towarzystwa zajmujące się żywieniem dzieci (PTGHiŻD i ESPGHAN) zalecają wyłączne karmienie dziecka mlekiem matki lub modyfikowanym, odpowiednio dobranym, przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Jako odpowiedni czas do rozpoczęcia rozszerzania diety wskazują przedział 17-26 tydzień życia, należy jednak zwrócić uwagę na oznaki gotowości dziecka.

Maluch gotowy na próbowanie pokarmów innych niż mleko zaczyna wykazywać szczególne zachowania i umiejętności:

  1. Siedzi samodzielnie lub z podparciem – na kolanach rodzica lub w krzesełku do karmienia dzieci. Można wspomagać się poduszkami. Dziecko nie powinno odchylać się na boki, w przód ani w tył.
  2. Kontroluje ruchy głowy i szyi – dojrzałość nerwowo-mięśniowa wpływa na stabilizację i zmniejsza ryzyko zakrztuszenia
  3. Nie wykazuje odruchu wypychania językiem ciał obcych z ust – pokarmu lub łyżeczki. Odruch utrudnia żywienie pokarmem innym niż płyny, zanika w okolicy 4-6 miesiąca.
  4. Próbuje żuć pokarm, zamiast go wypluwać. Na rozwój umiejętności żucia wpływają pokarmy o różnych konsystencjach.
  5. Wykazuje zainteresowanie jedzeniem – wyciąga rączki, obserwuje innych członków rodziny przy stole, chwyta sztućce, jest zaciekawione zawartością talerza i zaczyna próbować podawane produkty
  6. Celnie trafia rączką do buzi – chwyta jedzenie i potrafi wprowadzić je do ust. Koordynacja ruchowa to fundament samodzielnego jedzenia.

Zainteresowanie jedzeniem oraz umiejętności motoryczne wskazują czas, w którym dziecko jest rzeczywiście gotowe do rozszerzania diety. By rozpocząć ten proces, dziecko powinno wykazywać wszystkie oznaki gotowości. Mamy wtedy pewność, że nasze działania są bezpieczne i prawidłowe. Wcześniej mleko kobiece lub modyfikowane zaspokaja wszystkie potrzeby żywieniowe dziecka.

Niektóre zachowania dzieci bywają mylone z oznakami gotowości do rozszerzania diety:

  1. Większe zapotrzebowanie na mleko
  2. Wkładanie różnych przedmiotów do buzi
  3. Gryzienie zaciśniętych piąstek
  4. Częstsze pobudki w nocy

Są to zwykłe zachowania wynikające z rozwoju dziecka – nie wskazują na jego gotowość do przyjęcia innych pokarmów niż mleko.

autorka tekstu

Magdalena – żona, dietetyczka, edukuje dużych i małych jak jeść zdrowo, misjonarka (Tanzania), kocha podróże i spacery.