Na rozwój dziecka składają się różne etapy.
Bardzo ważnym okresem jest rozszerzanie diety.
Od czego zacząć? Skąd mam wiedzieć, że moje dziecko jest gotowe? Te i inne pytania często towarzyszą mamom na początku tego czasu. Czasami jednak łatwo zgubić się w natłoku informacji. Producenci żywności dla dzieci mówią jedno, rodzina i koleżanki drugie, lekarz trzecie…
Na co więc rzeczywiście zwrócić uwagę? Na dziecko!
Polskie i zagraniczne towarzystwa zajmujące się żywieniem dzieci (PTGHiŻD i ESPGHAN) zalecają wyłączne karmienie dziecka mlekiem matki lub modyfikowanym, odpowiednio dobranym, przez pierwsze 6 miesięcy życia.
Jako odpowiedni czas do rozpoczęcia rozszerzania diety wskazują przedział 17-26 tydzień życia, należy jednak zwrócić uwagę na oznaki gotowości dziecka.
Maluch gotowy na próbowanie pokarmów innych niż mleko zaczyna wykazywać szczególne zachowania i umiejętności:
- Siedzi samodzielnie lub z podparciem – na kolanach rodzica lub w krzesełku do karmienia dzieci. Można wspomagać się poduszkami. Dziecko nie powinno odchylać się na boki, w przód ani w tył.
- Kontroluje ruchy głowy i szyi – dojrzałość nerwowo-mięśniowa wpływa na stabilizację i zmniejsza ryzyko zakrztuszenia
- Nie wykazuje odruchu wypychania językiem ciał obcych z ust – pokarmu lub łyżeczki. Odruch utrudnia żywienie pokarmem innym niż płyny, zanika w okolicy 4-6 miesiąca.
- Próbuje żuć pokarm, zamiast go wypluwać. Na rozwój umiejętności żucia wpływają pokarmy o różnych konsystencjach.
- Wykazuje zainteresowanie jedzeniem – wyciąga rączki, obserwuje innych członków rodziny przy stole, chwyta sztućce, jest zaciekawione zawartością talerza i zaczyna próbować podawane produkty
- Celnie trafia rączką do buzi – chwyta jedzenie i potrafi wprowadzić je do ust. Koordynacja ruchowa to fundament samodzielnego jedzenia.
Zainteresowanie jedzeniem oraz umiejętności motoryczne wskazują czas, w którym dziecko jest rzeczywiście gotowe do rozszerzania diety. By rozpocząć ten proces, dziecko powinno wykazywać wszystkie oznaki gotowości. Mamy wtedy pewność, że nasze działania są bezpieczne i prawidłowe. Wcześniej mleko kobiece lub modyfikowane zaspokaja wszystkie potrzeby żywieniowe dziecka.
Niektóre zachowania dzieci bywają mylone z oznakami gotowości do rozszerzania diety:
- Większe zapotrzebowanie na mleko
- Wkładanie różnych przedmiotów do buzi
- Gryzienie zaciśniętych piąstek
- Częstsze pobudki w nocy
Są to zwykłe zachowania wynikające z rozwoju dziecka – nie wskazują na jego gotowość do przyjęcia innych pokarmów niż mleko.
autorka tekstu